Líbí se mi jak jsme my Češi takoví do větru, rozumějte “výletnické typy” 🙂 Doma na gauči nás jen tak něco neudrží, pořád bychom někde, něco a někam. Když nic jiného, národ chatařů jsme byli, jsme a budeme asi už navždy. O víkendu se prostě musí něco dělat.
Je jasné, že po znovuotevřených hranicích nás to táhlo nejvíce právě za ně, ale po dvaceti letech jako bychom si začali zase více všímat krás, které nám nabízí naše česká krajina. Dovolenkujeme nejen u moře, ale i na Lipně, v Českém ráji, Máchově kraji, na srdečné Pálavě s dobrým vínkem v ruce a nebo na pomezí hranic, třeba zrovna těch německých. V Českém Švýcarsku, kde je příroda naprosto pohádková. 

Pravčická brána

Věděli jste, že Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu? Turisticky jde o velmi vyhledávané místo. Ročně ji navštíví kolem 800 tisíc lidí. A byla by ostuda ji nenavštívit, když nám tato ojedinělá skalní dominanta leží takřka pod nosem, tedy v Severních Čechách, v Národním parku České Švýcarsko. Příroda je zde opravdu překrásná a skalnaté pískovcové útvary, které můžete vidět všude kolem, tu nádheru ještě znásobují.
Pravčická brána je národní přírodní památkou a jde vlastně o takový pískovcový skalní oblouk. Výška brány je 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m. Přímo pod tímto obloukem se pak můžete občerstvit. Nechybí ani stylová venkovní zahrádka, kde jsme se nejen najedli a napojili, ale hlavně si odpočli nohám, protože nás čekala cesta dál, na Sokolí hnízdo.

Pravcicka brana

Sokolí hnízdo

K Pravčické bráně neodmyslitelně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl postaven roku 1881. Dříve zámeček sloužil pro významné návštěvy, dnes jeho prostory využívá muzeum Národního parku České Švýcarsko. V zámečku je pak také vybudovaný stylový výčep, kde si můžete dát vychlazené pivečko nebo třeba něco malého na zub. To je ten záchytný bod, kdy si každý výletník řekne, jak je poznávání nových míst krásné, i když se předtím musí vyšplhat do pořádného kopce.. 😉

Okolní vyhlídky

Kolem Pravčické brány je toho k vidění ale mnohem více. Rozbíhající se spletité cestičky vás zavedou na místní vyhlídky a vy si tak prohlédnete nejen národní park, ale i Pravčickou bránu z různých stran a úhlů. S malými dětmi je to tedy docela slušný adrenalin, ale když si dítko přivážete na pár chvil k tělu, fakt to stojí za to.

K Pravčické bráně vedou dvě trasy. Cesta od Hřenska a od vesničky Mezní Louka. Až budete plánovat kudy k Pravčické bráně vyrazíte, osobně doporučuji jít trasou od Mezní Louky. Cesta je odtud mnohem zajímavější a hlavně krásnější. Trasa se točí v bezprostřední blízkosti skal, není nijak prudká ani náročná. Její délka od Mezní Louky na Pravčickou bránu je necelých 6 kilometrů. Navíc se v Mezní Louce můžete ubytovat v místním penzionu U Fořta, který nabízí velice příjemné ubytování, výbornou kuchyni a dokonce i malé wellness.

Pravčickou bránu můžete navštívit kdykoli. Záleží jen na vás, jestli máte raději pohled na zasněženou nebo rozkvetlou krajinu. Otevřeno je denně. Od dubna do října mezi 10:00 a 18:00 hodinou. Od listopadu do 31.března pouze v pátek, sobotu a neděli a to od 10:00 do 16:00 hodin. My tam byli v květnu a řekla bych ideální čas pro rodinný výlet.

Kraj nejen pro turisty, ale i pro cyklisty

Okolí Národního parku České Švýcarsko je ideální nejen na pěší turistiku. Proto pokud rádi jezdíte na kolech, určitě si je vezměte s sebou. Síť cyklostezek je na dobré úrovni a tak se od Hřenska pohodlně projedete nejen na české strany, ale třeba výlet do německých Drážďan podél řeky Labe je další dobrý tip na zajímavý výlet.

Přeji vám šťastné cestování a spokojené návraty, moji milí.
Je úplně jedno kam vaše kroky směřují. Hlavně, když jste s těmi, se kterými chcete být a jste šťastní.  ♥

O autorovi

Cesta k sebevědomé ženě mi trvala několik let. Nyní o sobě mohu hrdě říci, že jsem žena, máma dvou růžovek, dáma slov, jogínka v rozkvětu, kreativní volnomyšlenkářka a taky trochu běhám.

Prostřednictvím svých článků se snažím otevírat ženám oči a podporovat jejich sebevědomí. Protože život ti dá jen tolik, o kolik si řekneš.

Více o mně si přečtěte tady>>

Mohlo by se vám také líbit:

1
Komentujte

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Kousek od Pravčické brány je i Dolský mlýn, kam stojí za to se vypravit. 🙂