Malá, útlá knížečka. Taková nenápadná, sotva si jí v knihkupectví všimnete. Žádné plakáty, informační tabule. Přesto je kniha Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek nepopiratelným bestsellerem. Příběh o svobodě, volnosti a neobyčejnosti.

Duchovní bestseller?

Zde se názory různí. Prostě tisíc hlav, tisíc chutí. Pro někoho kniha o ničem. Někomu změní život. Pokud tušíte, že můžete spadat do druhé skupiny, čtěte dál. Jste-li skeptičtí, přemlouvat vás nebudu.

Hlavní hrdina si nese krásné jméno Jonathan Livingston Racek. Oficiální anotace říká, že hlavním tématem knihy jsou svoboda, která má být pro každé stvoření vlastní, kontrast mezi individualismem, touhou poznávat, schopností milovat a kolektivismem, masovostí, obyčejností, průměrností.
Asi vás nepřekvapí, že kniha, ač tematicky stále tak aktuální, vyšla v roce 1970 a byla stejně jako další západní literatura v sovětském bloku zakázána. Šířila se samizdatem a do češtiny byla přeložena v roce 1984.

Kniha Racek

Kniha, která dokáže dát těm, kteří chtějí přijímat.

Pokud chcete žít průměrný život, raději tu knihu ani nečtěte. Pokud nemáte sny a nevěříte svým touhám, nekupujte si ji. Byla by to pro vás ztráta času a financí naložených do koupi.

Tušíte, že máte na víc? Že směřujete někam výš a jen čekáte na nějakou motivaci, správnou chvíli, kdy skočit do neznáma? Racek vám dokáže dát impuls k akci. Zda uspějete, to už ale záleží na vás.

Ve zkratce…

Jonathan Livingston Racek má sen. Chce létat větší rychlostí než všichni ostatní. A tak na sobě pracuje. Trénuje intenzivně a se vší silou, fyzickou i psychickou, kterou v sobě dokáže najít. Občas to bolí a někdy ho přepadne pocit, že už to vzdá. Že to nedokáže. Jenže pak přijde úspěch. Jonathan přijde na správné rozložení svých křídel, aby letěl opravdu rychle. Nejrychleji ze všech racků. Plní si tak svůj životní sen. Tahle skutečnost, úspěch jednoho z davu, se ale nelíbí radě, která vede společnost.

Za jinakost se platí.

Racek jde mimo hlavní proud, vybočuje a je proto vyhoštěn. Poslán do samoty a zapomnění. Jonathan odlétá pryč od svého druhu. Letí vzduchem, úplně sám, nad nekonečnou mořskou hladinou. Ví, že je to riziko a nejspíš ho jeho touha zabije. Takto si svůj úspěch nepředstavoval. Jde do rizika, nabírá rychlost jakou ještě nikdy nenabral a najednou se objeví v jiném světě. Dostane se “jinam”. Ve světě novém, kde je každý nějak výjimečný a odlišný, začíná Jonathanovo velké poznání. Učí se být vyrovnaným, dobrým, pokorným ke své výjimečnosti, aby byl nakonec opět seslán dolů, do svého starého světa, konfrontován s masou a snad aby dokázal otevřít oči…

Můj šálek kávy.

Motivační knížka, kterou přečtete během odpoledne, ale v hlavě vám zůstane ještě hodně dlouho po přečtení.

Knížku od Sebastiana Bacha jsem četla několikrát a pokaždé jsem v ní našla nový paprsek, který mi pomohl se posunout dál. Pokud víte, že něco chcete, ale nedokážete se rozhoupat k činu, přečtěte si příběh o rackovi, který chtěl od svého života víc.

Pokud se neodvážíme vystoupit ze své komfortní zóny, nikdy nezjistíme kolik nám toho život dokáže dát. 

 

O autorovi

Cesta k sebevědomé ženě mi trvala několik let. Nyní o sobě mohu hrdě říci, že jsem žena, máma dvou růžovek, dáma slov, jogínka v rozkvětu, kreativní volnomyšlenkářka a taky trochu běhám.

Prostřednictvím svých článků se snažím otevírat ženám oči a podporovat jejich sebevědomí. Protože život ti dá jen tolik, o kolik si řekneš.

Více o mně si přečtěte tady>>

Mohlo by se vám také líbit:

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na