Čas neúprosně letí a já s příchodem sychravého podzimu ráda bilancuji. Je to již neuvěřitelných 15 měsíců, co jsem se navrátila mezi lid pracující a peníze vydělávající. Vzpomínky na mateřskou dovolenou jsou mi již natolik vzdálené, že se mi až nechce věřit, že jsem skutečně strávila pět let s dětmi doma. Dny utíkaly v poklidné rovině, úterý jako neděle a já byla mámou na plný úvazek. Škoda jen, že tato práce náročná psychicky i fyzicky, je natolik nedoceněná. Není divu, že se tolik maminek uchyluje k myšlence na nějaký přivýdělek. Zejména před Vánoci. Poznáváte se? 🙂

Já sama jsem to během mateřské dovolené neměla jinak. Chyběl mi životní standard, ve kterém jsem dříve žila. A pak také určitý sociální kontakt. Ne, že bych se měla během mateřské dovolené zle, ale ten pocit, že mi na účtu měsíčně přistane pár tisícovek, které utratím za tři velké rodinné nákupy a dva megapacky plenek…
Ušetřit něco navíc bylo takřka nemožné a obracet se s nataženou rukou k otci růžovek, mému hrdému egu také moc neprospívalo. Takže jakmile mladší růžovka dorostla do věku, kdy se zvládla bránit útokům té starší a nebyl nutný můj stoprocentní oční dohled, začala jsem se poohlížet po nějakém přivýdělku. Možností je spousta, ale většina maminek je limitovaná zejména časem. Pakliže otcové rodin tráví ve svém zaměstnání většinu dne a babičky nebo tety hlídat nemohou, nabízené možnosti se tak značně zúží na práci doma.

foto: Pixabay.com

Je důležité poznat, kdo vám nabízí skutečnou práci a naopak kdo z vás chce spíš vytáhnout nějakou tu korunu. Proto pozor na podivné nabídky typu “Plnění obálek, za 200 Kč a nadepsanou obálku pošlu více info.” nebo “Přidejte se do úspěšného týmu, počáteční kurz v ceně XYZ Kč vám z poloviny zaplatíme my.”, a tak dále. Takových podivných nabídek je bohužel plný internet. Zdá se to bizarní, ale stejně pořád existuje spousta (zoufalých) maminek, které takové nabídce uvěří a vstupní poplatek prostě zaplatí.

Nikdy nikomu neplaťte za to, aby vám dal práci. Vy nabízíte službu nebo produkt a druhá strana vám za ni zaplatí. Žádné vstupní poplatky zde nejsou možné. 

Nebudu vám psát jak si můžete při rodičovské dovolené přivydělat, ale napíšu vám jak si přivydělávaly moje kamarádky a nebo já. Třeba vás tím inspiruji.

Moje kamarádka Petra byla vždycky moc šikovná na šití a když se jí narodil syn, šila hlavně pro něj. Nákrčníky, čepičky, zářivé barvičky, baggy kalhoty, pak nějakou tu sukýnku pro mě a moje růžovky a protože jí to fakt šlo, používala kvalitní a neokoukané látky, lidé jí sami začali kontaktovat. Aniž by to plánovala, vytvořila si během roku silnou základnu svých zákazníků. Dnes už má děti dvě a po mateřské se do práce nevrátila. Místo toho otevřela eshop se svojí vlastní značkou oblečení a šije a šije a šije. A já jsem ráda, že ji mám mezi svými přáteli.

Takových šikovných rukodělných kamarádek mám ve svém okolí více. Jedna háčkuje nádherné věci z bavlněných špagátů, jedna každý podzim vyrábí úchvatné věnce na Dušičky a v zimě překrásnou designovou adventní výzdobu. Já osobně si u ní objednávám adventní věnec každý rok a to dost s předstihem. Letos už mám objednáno 😉 Další známá začala vyrábět náušnice a díky internetu svoji designovou značku náušnic nyní prodává napříč republikou.

Mám i známou fotografku, která vždy ráda fotila a s časem na mateřské dovolené se poprala po svém. Fotila, fotila a fotila. Postupně se v ní probudila vášeň k hledání toho správného světla a dnes má svůj fotoateliér, plný diář termínů na focení a portfolio fotografií jako profík. Vlastně se z ní stal fotograf profesionál.

foto: Pixabay.com

Ručně šité kabelky, peněženky, pletené pufy, keramické doplňky do domu, pečené cukroví, dorty. To všechno jsou krásné činnosti, kterým se věnují nebo věnovaly maminky v mém okolí. Některé z nich se vypracovaly a nyní se své vášni věnují naplno. Provozují svoji značku, prezentují se na internetu a při dalších promo aktivitách. Plní si své sny. Jiné na svůj přivýdělek při mateřské dovolené vzpomínají jako na zpestření všedních dnů, kdy potřebovaly vydělat nějaké peníze navíc.

A jak jsem si při mateřské dovolené přivydělávala já? No přeci psaním. Nejdříve jsem se do toho pustila opravdu naplno a stala se kulturní redaktorkou jednoho lifestylového magazínu. Byla to dost fuška, redakční uzávěrky a noční vysedávání u počítače. Ale měla jsem peníze i sociální kontakt. A to jsem chtěla i potřebovala. Když se mi mateřská dovolená chýlila ke konci a já si začala vážit každé minuty trávené s růžovkama, trochu jsem zvolnila, psala pouze svůj blog, občas nějaké krátké texty, reklamní spoty a sem tam tematický článek do časopisu.

Důležité je, aby člověk dělal to co ho baví a má to rád. Jeho práce pak získá určitou jiskru. To máte potom pocit, že vlastně ani nepracujete a lidi vám za to ještě platí.. 😉   

Odkazy, které by vám mohly pomoci:
www.babyoffice.cz – Baby Office, práce a děti pod jednou střechou.
www.naucmese.cz – Pokud máte chuť začít s něčím úplně novým.
www.navolnenoze.cz – Portál nezávislých profesionálů.

O autorovi

Cesta k sebevědomé ženě mi trvala několik let. Nyní o sobě mohu hrdě říci, že jsem žena, máma dvou růžovek, dáma slov, jogínka v rozkvětu, kreativní volnomyšlenkářka a taky trochu běhám.

Prostřednictvím svých článků se snažím otevírat ženám oči a podporovat jejich sebevědomí. Protože život ti dá jen tolik, o kolik si řekneš.

Více o mně si přečtěte tady>>

Mohlo by se vám také líbit:

2
Komentujte

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

no když já jsem na šití hrozně levá, naučila jsem se trochu plést ale obecně jsem na takové věci strašný nešika:-(
já si vždycky přivydělávala doučováním angličtiny:) ale jak jsem začala dělat vedoucí tak jsem toho nechala..tak bych mohla to:)