Kniha Hornické vdovy se mi do rukou nedostala náhodou. Autorkou biografie je Kamila Hladká, dříve má kolegyně, postupem času kamarádka. Znám její styl práce a dobře vím, že když se Kamila do něčeho zakousne, vznikne skvělé, propracované, kvalitní literární dílo. Moje přesvědčení o jejích kvalitách touto knihou opět potvrdila.

Když mi před dvěma lety Kamila řekla, na jakém projektu právě začíná pracovat, byla jsem nadšená a těšila se, až si její knihu přečtu. Můj otec byl horník. Pracoval v uranových dolech u Dolní Rožínky. Nesu si v sobě vzpomínku jaké to je být hornické dítě. Tenkrát fárali otcové většiny mých kamarádů. Měli jsme se dobře a mamka nemusela chodit do práce. A pak si pamatuji, když u nás zazvonil taťkův kolega a řekl, že to tam spadlo. Můj otec fáral pouze několik let a za tu dobu, co si já pamatuji, u nás zvonili třikrát. Napoprvé žádné ztráty. Podruhé to byl smrťák. Od toho roku k nám přestal chodit Mikuláš s čerty, protože Mikuláš umřel. Potřetí to spadlo, když byl dole i otec. Odnesla to noha a přišel status invalidní důchodce.

O hornících se toho namluvilo hodně. Psalo se o nich v novinách a když v dolech někdo zemřel, stát vyzdvihoval sílu a výjimečnost přeživších horníků, kteří do týdne opět sfárali.

Jak horníci žili po šichtě, kým byli, když svlékli pracovní hadry a umyli se od černoty a jaké ženy měli doma, to už stát příliš nezajímalo.

Holky, máme úkol

Autorka knihy Hornické vdovy se však rozhodla, že je nejvyšší čas začít slyšet i ty skutečné příběhy z kuchyně. Oslovila několik žen z ostravského regionu, které byly hornickými manželkami a vinou nebezpečného zaměstnání se staly hornickými vdovami. A nenechte se mýlit, že by to mělo být téma minulosti. Nejmladší vdově v knize je pouhých 38 let.

Unést víc, než člověk unese

Kniha začíná úvodním slovem Martina Jemelky, českého historika věnujícího se moderním sociálním dějinám, dějinám dělnictva a každodennosti. Ve zkratce popisuje historii hornictví, která je zajímavější, než by se mohlo zdát. Rozhodně to není jen černota a šeď. Také v rodině pana Jemelky čekala smrt. Přišla si do dolů pro jeho tenkrát třicetiletého dědečka.

A ciferník hodinek se zastavil

Po úvodu už patří celá kniha hlavním hrdinkám. Osm žen, osm příběhů, jenž spojuje smrt v dolech. Různé životy, zázemí, možnosti, životní etapy. Každý příběh začíná svatební fotografií. Prostor pro osobní vyprávění a na závěr fotografie z rodinného alba.

Autentickou fotopřílohu beru jako velký bonus. Čtenář tak může vidět skutečnou tvář většiny aktérů příběhů a nemusí si nic domýšlet. Dobové fotografie dávají nahlédnout do domovů rodin a radostných chvil rodinného života. V knize nechybí i výstřižky z novin, které o tragických událostech v té době psaly.

Velmi se mi líbilo, že autorka do vyprávění zasahovala minimálně. Zanechala příběhu přirozenost. Jako bych tam byla s nimi, seděla na židli u stolu, pila kávu a poslouchala bolavé vyprávění.

Přesto se ve všech osmi příbězích zrcadlí i naděje. Silná žena dokáže ráno vstát, vypravit děti do školy a jít do práce, i když uvnitř sebe cítí nekonečnou bolest. Čas je naštěstí dobrý lékař a nové životní cesty přináší nové zážitky, o kterých hornické vdovy dále vypráví.

Žít se musí…

Po přečtení knihy jsem si v sobě ještě několik dní přehrávala věty, které mi utkvěly v hlavě. Ty ženy se v mých očích staly hrdinkami všedních dnů. Ač je čtení bolavé, jde zároveň o knihu, která dokáže motivovat k lepšímu životu. Zdánlivé problémy jako by najednou ani nebyly.

Knihu doporučuji všem, kdo rád čte skutečné životní příběhy a nevyhýbá se tvrdé realitě života.

Pokud byste se s hornickými vdovami nebo autorkou knihy chtěli setkat osobně, máte jedinečnou příležitost.

V úterý 22. října proběhne v Domě knihy v Ostravě křest knihy Hornické vdovy, na který jsou všichni srdečně zváni.

Knihu Hornické vdovy vydalo nakladatelství Dcera sestry.
Knižní nakladatelství s inteligentním přesahem pro ženy a muže, co milují ženy. 

Oficiální anotace

HORNICKÉ VDOVY
Kamila Hladká a hornické vdovy

Víte, jaký je to pocit, když vám ze dne na den nepřijde domů manžel? Představte si, že vám odejde do práce zdravý člověk, že už nikdy nepřijde, že vás nikdy nepohladí, že se nikdy nepomilujete, že vás nechytne za ruku… Nejde říct: chlapů je milion. Ten váš je jeden.

Kniha Hornické vdovy přináší autentické autorizované příběhy hornických vdov od nejstarších až po nejmladší na pozadí historických proměn Československa a České republiky, kdy bylo hornictví vnímáno jednou jako výkladní skříň socialismu, jindy jako jev zatracovaný a zesměšňovaný. Kniha se tak snaží poodkrýt fenomén hornictví v jiném světle a relativizovat mnohaletá klišé, jež se k němu vážou.

Knižní trailer

O autorovi

Cesta k sebevědomé ženě mi trvala několik let. Nyní o sobě mohu hrdě říci, že jsem žena, máma dvou růžovek, dáma slov, jogínka v rozkvětu, kreativní volnomyšlenkářka a taky trochu běhám.

Prostřednictvím svých článků se snažím otevírat ženám oči a podporovat jejich sebevědomí. Protože život ti dá jen tolik, o kolik si řekneš.

Více o mně si přečtěte tady>>

Mohlo by se vám také líbit:

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na