Příprava na jarní detox

Letošní únor se mi zdá dvakrát tak delší než obvykle. Intenzivní zima a skoro žádné slunce. Mrazivé počasí vysiluje moje tělo i duši. Novoroční chuť začít se sebou něco dělat pomalu vyprchává, protože na delší běhání je dost mrazivo, ke cvičení chybí energie a chladné počasí bez slunečního světla mě začíná vysilovat i duševně. Chybí mi slunce a zelená barva. Rajčata zatím pořád chutnají všelijak, jenom ne jako rajčata, a salát moje unavené tělo spíš ochlazuje. Máte to také tak?
Existuje však způsob jak tohle mezidobí, které nás vysiluje, přežít se vztyčenou hlavou. Zpomalte, čerpejte energii po malých doušcích a prohřívejte se. 

jogínská pozice

V únoru ledviny na prvním místě

Mrazivý únor velí, abychom se zaměřili zejména na své ledviny, které jsou právě v tomto období naším nejcitlivějším místem. Ledvinám rozhodně neprospívá chlad a stres. Právě ledviny mají tu důležitou funkci, že odstraňují odpadní produkty z organismu a čistí naše tělo. V čínské medicíně jsou ledviny považovány za centrum, ze kterého vychází vaše čchi, neboli životní energie. Pokud máte dlouhodobý pocit nedostatku energie, možná vašim ledvinám něco schází.

kniha polévkový detox

Polévkový detox

Než začne svítit první jarní slunce, aby nás zahřálo a pozitivně naladilo, je třeba se zahřívat zevnitř a to i psychicky. Pokud hledáte nějaký pohyb, nevysilujte se zbytečnými výkony. Ideální je v tomto mezidobí právě má milovaná jóga. Protáhnete se, zharmonizujete, pozitivně naladíte do dalších dní. A co teprve hot jóga? O té vám jednou musím taky napsat. 🙂

Protože zelenina tělo spíše ochlazuje a v únoru bychom měli svá těla naopak zahřívat, z vlastní zkušenosti doporučuji vařit polévky. Je to skvělá večeře pro celou rodinu, která tělu doplní tekutiny, prohřeje a je zdravá. Mám několik svých osobních receptů na polévky, které jsou zdravé, ale hlavně rychle hotové.

Naše oblíbené polévky jsou hustá bramboračka s houbami (hotová za 30 minut), dýňová polévka s chlebovými krutony (20 minut), hráškový krém (15 minut), zeleninová s ovesnými vločkami (20 minut).
Silné masové vývary vařím spíš o víkendu, nebo když jsou růžovky nemocné.

miska s polévkou

Ideální detox? V zimě teplá polévka, v létě studená.

Nedávno se mi dostala do ruky kniha Polévkový detox, ze které jsem si vzala nejen pár receptů, které teď ráda připravuji, ale také jsem se dočetla mnoho zajímavých informací o detoxu obecně. Kniha obsahuje nejen recepty na polévky, ale i džusy, čaje, kaše, smoothies, saláty a další zdravé recepty vhodné před a po detoxu.

Červená čočka na kari

Moje další oblíbené jídlo, které v chladných zimních dnech velice ráda připravuji a jehož doba vaření nepřekročí 30 minut, je červená čočka na kari. Rychlovka k večeři, ale klidně i příloha k nedělnímu masu. V hluboké pánvi na olivovém oleji osmahnu hrst pórku, dvě rajčata, hrnek čočky, zasypu kari kořením, trochu soli, pepře, zaliji vodou a podusím cca 10 minut, než se čočka uvaří. Jedí to i moje děti. Když chci čočku pikantní, přidám do své misky trošku chilli papričky. To odhání zimu a pálí tuky samo 😉

Drink proti všem zimním neduhům

Na zázvor se v únoru nesmí zapomenout. Pro mě je zázvor ten nejléčivější kořen, který znám. Působí jako prevence, ale i léčba chřipky a nachlazení. Zároveň podporuje trávení. Bohužel zázvoru ještě růžovky na chuť nepřišly. Ani v čaji, už vůbec ne v jídle. Neprošel ani v polévce.
Já jej mám ale úplně nejradši čerstvě nastrouhaný, zalitý horkou vodou. Přidám šťávu s půlky citronu, malou lžičku medu a nejlepší drink zimy je hotový. Pro dospělé funguje skvěle s panákem slivovice navíc.
A když mě bolí v krku, jím zázvor jen tak, oloupaný, syrový. Pálí to jak čert, ale vždy pomůže.

zázvorový čaj

Jarní detox za dveřmi

Všichni se těšíme na jaro, až se zem začne probouzet z tuhých mrazů, které letos dorazily. Slunce zahřeje naše těla i srdce.
Já osobně se těším, až se lidi kolem mě budou zase usmívat a myslet víc pozitivním směrem. Až vklouznu do svých běžeckých bot a proběhnu si svoji oblíbenou trasu kolem hřbitovní zdi. Až bude zelenina zase chutnat po svěžím ránu a slunci. Až budeme s růžovkama chodit na dlouhé výlety a nebude nám u toho zima. Až vytáhnu ze sklepa svoji koloběžku a vyjedu si do kopců na Vysočině.

A na co se těšíte vy? 🙂

Starejte se o sebe, držte své ledviny v teple, nabírejte energii a až jaro propukne v plné síle, vyjdeme mu vstříc. Zdraví a spokojení… 🙂

 

Please follow and like us:
0

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na

Enjoy this blog? Please spread the word :)

 • RSS1
 • Follow by Email
 • Facebook
  Facebook
 • Google+
  Google+
  http://www.e-zin.cz/priprava-na-jarni-detox">
 • Twitter